مقایسه عنوان املاک

مقایسه
شما فقط میتوانید 4 ملک را با هم مقایسه کنید. با افزودن ملک بیشتر به لیست مقایسه، اولین ملک انتخاب شده از لیست خارج می‌شود.

بلاگ

40 نکته هنگام بازدید ملک قبل از خرید یا اجاره

علی‌رغم رکود نسبی در خرید و فروش ملک، با شروع فصل تابستان، تا میزان قابل توجهی شاهد تکاپو در بازار مسکن هستیم. بازدید از خانه‌های مستأجرنشین جهت اجاره به مستاجرین جدید و یا فروش خانه در این ایام بیشتر به چشم می‌خورد. اما مستأجران و خریداران ملک چه نکاتی را باید در هنگام بازدید از خانه رعایت کنند تا بتوانند یک انتخاب مناسب و مطمئن داشته باشند. با ما همراه باشید تا با 40 نکته مهم قبل از خرید خانه آشنا شوید.

بازدید از خانه یکی از مهم‌ترین و فنی‌ترین مراحل تصمیم‌گیری برای خرید یا اجاره‌ خانه است. همه‌ی چیزهایی که از مشاور املاک می‌شنویم یا در سایت «الوندِ من» می‌خوانیم یک طرف و بازدید حضوری از خانه‌ی مورد نظر یک طرف دیگر! وقتی سراغ خانه‌ای می‌رویم، عوامل مختلفی در انتخاب دخیل می‌شوند که بعضی از آن‌ها به راحتی قابل‌مشاهده‌ هستند، اما فهمیدن عوامل دیگر به این آسانی‌ها نیست. کار راحتی نیست که در یکی دو بازدید کوتاه، هم به خانه، محله و همسایه‌ها توجه شود و هم دسترسی خانه در نظر گرفته شود و همزمان شرایط خانه را با وضعیت اقتصادی‌ تطبیق داد. بررسی فوری همه‌ی این مسائل باعث می‌شود این روزها دغدغه‌ی زیادی داشته باشیم و بعضی از نکات را نادیده بگیریم، مخصوصاً اگر تجربه‌ی زیادی در این کار نداشته باشیم.

قبل از هر چیز مطمئن باشید اگر نکات ذیل را به درستی بکار بگیرید، میزان اشتباه در بازدید و انتخاب خانه را کاهش می‌دهید و می‌توانید با اعتماد به‌ نفس و سرعت بیشتری از خانه‌های مختلف بازدید کنید. ولی اگر این نکات را نادیده گرفته و رعایت نکنید، در کمترین زمان پشیمان خواهید شد و در دراز مدت آسایش و رضایت خاطر شما و خانواده‌تان سلب می‌گردد.

1ـ با چه کسانی به بازدید از خانه برویم

در هنگام بازدید از خانه بهتر است تنها نباشیم. البته در صورتی که بخواهیم برای بار اول از خانه‌ای بازدید کنیم تنها رفتن ایرادی ندارد. اما اگر خانه‌ای از نظرمان امتیاز معقولی به دست آورد و ارزش بررسی‌های بیشتری داشت، بهتر است در بازدیدهای بعد با فرد باتجربه‌ای برویم. در بازدید از خانه نکات نهفته‌ای وجود دارند که افراد باتجربه بیشتر به آن‌ها توجه می‌کنند و اهمیت آن‌ها را در انتخاب خانه می‌شناسند.

همچنین بهتر است تمام کسانی که قرار است در خانه‌ی جدید زندگی کنند حداقل یک بار از خانه‌‌ی موردنظر دیدن کنند، حتی کودکان و نوجوانان. در واقع هر کس به نکاتی اهمیت می‌دهد که ممکن است از دید بقیه پنهان بماند. بررسی و توجه به این نکات به ما کمک می‌کند که دیدی همه‌جانبه به این انتخاب مهم داشته باشیم و میزان اشتباه را کاهش دهیم.

نکات تخصصی بازدید از ملک قبل از خرید یا اجاره

2ـ چه زمانی از خانه بازدید کنیم؟

برای بازدید از خانه حتماً باید با مشاور املاک یا صاحب‌خانه هماهنگ شد، مخصوصاً اگر در حال حاضر کسی در خانه زندگی می‌کند باید خود را آماده کرد تا با زمان‌بندی او کنار بیاییم. اما کم‌ترین کاری که می‌توانیم بکنیم این است که یک بار در روز و یک بار در شب از خانه‌ی موردنظر بازدید کنیم. علاوه بر آن بد نیست در یک روز تعطیل هم به خانه سری بزنیم و شرایط همسایه‌ها و محله را بسنجیم.

نکته‌ای کلیدی که باید به هنگام بازدید از خانه به خاطر داشته باشیم این است که ما فقط با خانه‌ی جدید سروکار نداریم، بلکه با آدم‌ها، محله و حتی فرهنگی متفاوت روبه‌رو هستیم، بنابراین باید زمان و دقت زیادی برای این انتخاب صرف کنیم. بهتر است قبل از این‌که تصمیم نهایی را بگیریم چندباری در ساعت‌ها و روزهای مختلف مثل روزهای کاری و روزهای تعطیل در محله‌ی جدید بگردیم و با فضای حاکم بر آن آشنا شویم. با توجه به نکات بازدید از خانه می‌توان مطمئن شد که همه‌ی چیزهایی را که تحت کنترل‌مان هستند بررسی کرده‌ایم و احتمال ریسک و اشتباه را پایین آورده‌ایم.

3ـ به هنگام بازدید از خانه چه چیزهایی همراهمان داشته باشیم

بهتر است از قبل برای بازدید از خانه آمادگی داشته باشیم تا همه‌ی نکات را به طور سنجیده بررسی کنیم. برای این کار به چیزهایی نیاز داریم که کمکان می‌کنند دقت بازدید را افزایش دهیم:

 • متر یا ابزار اندازه‌گیری: برای اندازه‌گیری ابعاد مختلف فضاها بهتر است متر یا خط‌‌کش داشته باشیم. حتی می‌توان از اپلیکیشن‌هایی که ویژگی اندازه‌گیری دارند استفاده کنیم تا کارمان راحت‌تر شود.
 • دوربین یا موبایل دوربین‌دار: خوب است که از فضاهای مختلف خانه عکاسی یا فیلمبرداری شود تا بعداً در آرامش آن‌ها را بررسی کنیم. البته برای این کار به اجازه‌ی ساکن فعلی خانه یا مشاور املاک احتیاج داریم.
 • وسایلی برای یادداشت‌برداری: ممکن است نکات یا سؤالاتی در بازدید از خانه به ذهن خطور کند که خیلی زود فراموش شود. بهتر است برای سهولت کار از یک کاغذ و خودکار استفاده کرد تا چیزی از قلم نیافتد. البته اگر بیشتر اهل موبایل هستیم، می‌توانیم از اپلیکیشن‌هایی مثل گوگل کیپ استفاده کنیم و تمام نکات را به صورت چک‌لیست یا یادداشت در آن نگه داریم.
 • لیست نکات نهفته‌ بازدید از خانه: بهتر است نکات نهفته در بازدید از خانه را جایی ثبت کنیم و در هنگام بازدید از خانه توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشته باشیم. در این لیست به عواملی مثل رطوبت، نور، سیستم گرمایش و سرمایش، فضاهای عمومی، دسترسی خانه و مسائل مهم دیگر توجه می‌کنیم که ممکن است در نگاه اول به چشم نیایند.

4ـ احساساتی نشوید!

سعی کنید خانه را به شکل یک ساختمان ببینید، نه به عنوان منزل آینده‌تان. زیرا در این صورت ممکن است احساس‌تان به منطق‌تان چیره شود و از برخی معایب اصلی آن چشم‌ بپوشید.

نکات تخصصی بازدید از ملک قبل از خرید یا اجاره

5ـ به یک بار دیدن خانه اکتفا نکنید:

چند بار در ساعات مختلف روز به خانه‌ی مورد نظر بروید تا تغییرات نور، میزان رفت و آمد و شلوغی را به‌دقت بررسی کنید. برای هر بازدید حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه وقت بگذارید.

6ـ انتخاب هوشمندانه محله‌ مورد نظر هنگام بازدید از ملک

از مهم‌ترین قواعد خرید خانه هنگام بازدید ساختمان این است که ببینیم منزل مورد نظر اعم از آپارتمان یا خانه ویلایی در چه محله‌ای قرار دارد. در ادامه به چند مورد مهم هنگام بازدید از ملک اشاره خواهد شد. در نظر داشتن این موارد می‌توانند در یک انتخاب هوشمندانه موثر باشند. به این ترتیب می‌توانید خانه‌ ایده‌آل خود را با آگاهی بیشتری انتخاب کنید؛ پس پیش از هر اقدامی این متن را به دقت بخوانید.

7ـ کوچه:

هنگام بازدید از ملک بهتر است به کوچه‌ای که ساختمان در آن قرار دارد دقت ویژه داشته باشید. ممکن است بعضی کوچه‌ها باریک باشند و در نتیجه عبور و مرور در آن دشوار شود. این موضوع به خصوص هنگام اسباب‌کشی می‌تواند اهمیت زیادی پیدا کند. به علاوه برخی کوچه‌ها بسیار پر رفت و آمد هستند. اگر ساختمان پزشکان یا رستورانی در آن کوچه‌ قرار داشته باشد احتمالا باید انتظار سر و صدای زیادی از آن کوچه داشته باشید.

همچنین ممکن است با خودروهایی مواجه شوید که جلو در ساختمان شما پارک خواهند کرد و برای خروج از خانه با مشکل مواجه شوید. در صورتی که فرد مهمان‌دوستی باشید، با انتخاب کوچه‌ی شلوغ، مهمانانتان با مشکل پارک ماشین روبه‌رو می‌شوند. بنابراین توجه به کوچه نیز جزو قواعد خرید خانه محسوب می‌شود.

اگر ملک مورد نظر در کوچه‌ای شلوغ قرار داشته باشد باید شلوغی‌های مداوم و مزاحمت در رفت و آمد را به جان بخرید.

8ـ همسایه‌ها:

داشتن همسایه‌ی خوب نقش مهمی جهت آرامش داشتن در خانه دارد. شاید حتی بتوان گفت همسایه‌ی خوب و بی‌حاشیه از مهم‌ترین موارد قواعد خرید خانه باشد. حین بازدید از ملک در این مورد تحقیق کنید. اینکه ببینیم خانه در کدام محله قرار دارد کافی نیست. باید همسایه‌های اطراف یک خانه ویلایی یا ساکن در آپارتمان زمان بازدید ساختمان را در نظر داشت. در این زمینه می‌توان به چند صورت عمل کرد.

به عنوان مثال از خود همسایه‌ها در مورد آن محله پرس‌وجو کرد. به هر حال همیشه افراد صادقی پیدا می‌شوند که حقیقت را بگویند. بازدید از ملک به دفعات و در زمان‌های مختلف هم می‌تواند در این زمینه موثر باشد. هر چه شناخت شما بیشتر باشد، انتخاب بهتری خواهید داشت. اگر خانه مورد نظر آپارتمانی باشد، حین بازدید از ملک به تمیز بودن راهروها و میزان سر و صدای موجود در ساختمان توجه کنید.

اگر قصد اجاره خانه‌ای را دارید؛ از همسایگان یا مستأجران دیگر در مورد اخلاق و رفتار صاحب‌خانه تحقیق کنید.

همچنین دقت به وجود کفش جلوی هر واحد آپارتمان و سالم بودن لامپ‌های راهروها به شناخت شما کمک می‌کند. اگر حین بازدید از ملک در مواردی که گفته شد مشکلی دیده نشود، می‌توان به عنوان نکته مثبتی در نظر گرفت.

داشتن یک همسایه خوب از داشتن یک خانه خوب مهم‌تر است. حتما موقع بازدید از ملک وضعیت همسایه‌ها را نیز بررسی کنید.

نکات تخصصی بازدید از ملک قبل از خرید یا اجاره

9ـ آرامش و آسایش:

همان‌طور که در موارد قبل نیز تا حدی اشاره شد، توجه به میزان شلوغی خیابان، محله، کوچه و ساختمان هنگام بازدید از ملک بسیار مهم است. خیابان‌های مرکز شهر معمولا شلوغ‌ترین مناطق هستند.

گرچه دسترسی به سایر مناطق از مرکز شهر راحت‌تر است اما معمولا به دلیل شلوغی بیش از اندازه طرفدار کمتری دارد. همسایگی با مدارس، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های دولتی و مراکز تجاری، می‌تواند آرامش شما را تهدید کند.

همچنین، پیش از بازدید از ملک، به این نکته توجه کنید که تعداد واحد‌های زیاد در یک ساختمان، می‌تواند باعث شلوغی شود. اگر انتخاب شما، آپارتمان است، به تعداد واحدهای ساختمان به طور کلی و تعداد واحدهای هر طبقه دقت کنید.

اگر شما فرد آرامی هستید و به دنبال جایی می‌گردید که پس از یک روز شلوغ بتوانید به آن بازگردید، حتما به موارد فوق توجه کنید.

10ـ دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی:

برای بسیاری از افراد، دسترسی به ایستگاه‌های تاکسی، اتوبوس‌های شهری و حتی مترو اهمیت بالایی دارد. این مساله حتی ممکن است برای کسانی که از وسایل حمل و نقل شخصی استفاده نمی‌کنند، یک ضرورت قلمداد شود.

بعضی از مواقع ممکن است کسانی که خودروی شخصی دارند نیز، به هر دلیلی از جمله ترافیک، ترجیح دهند که با تاکسی، مترو یا اتوبوس رفت و آمد کنند. در هر صورت این قابلیت دسترسی می‌تواند یک امتیاز به حساب آید. بنابراین دقت به این موضوع حین بازدید از ملک مورد نظر، خالی از فایده نیست.

دسترسی داشتن به ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی می‌تواند یک امتیاز مثبت برای ملک باشد.

11ـ امکانات رفاهی:

حداقل نیم ساعت در محیط اطراف خانه بگردید و امکانات مورد نیاز خود مانند فضای سبز، مدرسه، سوپرمارکت‌ها، مراکز خرید، سرویس‌های حمل و نقل عمومی (اتوبوس، تاکسی، مترو و مانند آن) و فاصله‌شان تا خانه را بررسی کنید. امکان دسترسی به امکانات رفاهی برای همه اهمیت دارد. اینکه مجبور نباشید برای هر خرید ساده‌ای سوار ماشین شوید یا مسافت زیادی را بپیمایید در بلندمدت تاثیر زیادی روی رضایت شما از محل زندگی‌تان خواهد داشت.

از همین رو، هنگام بازدید از ملک و در حال گذر از محله، دقت کنید که چند سوپرمارکت، میوه فروشی، نانوایی و مواردی از این دست در آن محله وجود دارد. همچنین برای برخی افراد وجود یک پارک در محله اهمیت دارد.

برای بعضی دیگر قابلیت دسترسی به درمانگاه‌ها مهم است. در واقع می‌بایست به نیازهای خود توجه کرده و بر اساس آن تصمیم بگیرید.

نزدیکی به امکانات رفاهی مانند مغازه‌ها، نانوایی، میوه‌فروشی و… می‌تواند خیال شما را بابت انجام امور روزمره راحت کند.

نکات تخصصی بازدید از ملک قبل از خرید یا اجاره

نکات مهم خرید خانه

بررسی وضعیت عمومی ساختمان هنگام بازدید از ملک

12ـ عرض ورودی ساختمان:

اگر برایتان مهم است، مبلمان، کتابخانه، کمد، یا یخچال ساید بای سایدتان به راحتی از ورودی ساختمان رد شود دقت کنید که عرض ورودی باید حداقل ۱۱۰ سانتی‌متر باشد. بهتر است که در ورودی ساختمون دو لنگه باشد. در هنگام بازدید ساختمان به عرض راهروها و سقف نیز دقت کنید و از قبل اندازه‌ی وسایل بزرگ خود را که قرار است وارد آن خانه کنید را داشته باشید.

هنگام بررسی خانه، اندازه‌ ورودی، سقف و راهروها را برای عبور لوازم منزل یادداشت کنید.

13ـ وضعیت واحدها در هر طبقه:

همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد، تعداد طبقات آپارتمان و نیز تعداد واحدهای هر طبقه اهمیت بسزایی دارد. تعداد واحدهای کمتر مساوی است با سر و صدا و خرابی کمتر و بهداشت محیطی بیشتر. به علاوه، معمولا آپارتمان‌هایی که در ورودی آن‌ها رو به یکدیگر باز می‌شود طرفدار کمتری دارد. همچنین فاصله‌ی واحدهای یک آپارتمان از هم و مناسب بودن مساحت هر طبقه نیز مهم است.

14ـ عرض راه‌پله‌ها:

عرض راه‌پله‌ها جهت جابه‌جایی وسایل و اسباب‌کشی اهمیت زیادی دارد. در اکثر ساختمان‌ها، اجازه نمی‌دهند که وسایلتان را با آسانسور جابه‌جا کنید. گذشته از اینکه مشکل خراب شدن آسانسور مانعی جهت جابه‌جایی وسایل خواهد بود، ممکن است اندازه‌ی آسانسور نیز کوچک باشد یا حتی خراب شود. به همین دلیل، حین بازدید از ملک توجه کنید که عرض راه‌پله‌ها می‌بایست حداقل ۹۰ سانتی‌متر باشد. در این صورت می‌توانید وسایلتان را به راحتی جابه‌جا کنید و نگران اسباب‌کشی نباشید.

15ـ وضعیت ایمنی ساختمان:

اگر قصد خرید ملکی را داریم که کار ساخت آن کاملا تمام شده است، سخت می‌توان از وضعیت ایمنی ساختمان به طور کامل مطمئن شد. هنگام بازدید از ملک یک کارشناس خبره با خود به همراه ببرید تا بتواند اطلاعات ساخت را از مالک جویا شود. گزینه اصلی در این مرحله اعتماد کردن به مالک و بررسی ادعاهای او است. می‌توانید با بررسی نقشه ساختمان، بررسی کیفیت ساخت، ستون‌های واحد‌های مسکونی و ستون‌های پارکینگ از میزان ایمن بودن ساختمان در مقابل حوادثی مانند زلزله تا حدودی مطمئن شوید.

ایمنی ساختمان به خصوص در مقابل زلزله یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید هنگام خرید در نظر بگیرید.

16ـ بررسی کنید اسکلت خانه سالم باشد

برای بررسی استحکام خانه، کافی است به دنبال ترک‌ها و شکاف‌های بزرگ بگردید. امروزه پنجره‌های خلیجی (Bay window) روی نمای بیرونی خانه‌ها ساخته می‌شوند که در عین زیبایی، خطر سقوط آنها وجود دارد. دیوارهای بیرونی این نوع پنجره‌ها و دیوارهای بالکن را بررسی کنید. اگر شکاف یا ترک‌های بزرگ دارند، با یک مهندس سازه مشورت کنید.

17ـ انباری، قفسه‌ها و کمدها

این فضاهای ارزش‌مند (به ویژه در خانه‌های نوساز جدید) به‌سادگی نادیده گرفته می‌شوند. درحالی‌که انباری و کمد برای نگهداری جاروبرقی، حوله‌ها، ملحفه‌های اضافی و جعبه‌های خرت‌وپرت بسیار ضروری هستند. به این موارد نیز دقت کنید.

18ـ جهت جغرافیایی خانه

اینکه خانه رو به شمال است یا جنوب، تأثیر نور و گرما در آن و حتی بادگیر بودن خانه از موارد بسیار مهم هستند. برخی افراد نور زیاد و برخی دیگر نور ملایم و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهند. برخی در منزل گل و گیاه نگهداری می‌کنند و بنابراین نور خانه برای‌شان بسیار مهم است. از قطب‌نمای گوشی برای بررسی جهت جغرافیایی خانه استفاده کنید. اگر ندارید، خجالت نکشید و یک قطب‌نما بگیرید.

19ـ بررسی قاب پنجره‌ها

قاب بیرونی پنجره‌ها به‌راحتی می‌تواند سالم بودن آنها را نشان دهد. انگشت خود را روی قاب چوبی پنجره‌های فشار دهید و بررسی کنید چوب‌ها فاسد نباشند. شیشه‌های دوجداره را بررسی کنید. اگر به این موارد دقت نکنید، آن خانه پس از خرید برای‌تان هزینه برمی‌دارد و اگر اجاره کنید، دردسر تعمیر آن را خواهید داشت.

20ـ بررسی وضعیت سیم‌کشی خانه

سیم‌کشی خانه از موارد بسیار مهم است و عیب و نقص آن ممکن است خطرآفرین باشد. تعویض آن نیز بسیار گران تمام می‌شود. جعبه‌ی فیوز را حتما بررسی کنید تا زیاد قدیمی نباشد.

21ـ بررسی وضعیت لوله‌کشی آب

لوله‌های آب و دیگ موتورخانه (در صورت وجود) نباید زیاد قدیمی و فرسوده باشند. شیرفلکه‌ را برای مشاهده‌ی فشار آب و سالم بودن لوله‌ها بررسی کنید. سالم بودن رادیاتورها نیز مهم است.

22ـ اموال خانه باید تأیید شوند

اگر خانه پارکینگ، انباری یا باغ دارد باید این اموال به صورت مکتوب تأیید شوند. این نکته بیشتر برای خریداران اهمیت دارد.

23ـ جادار بودن اتاق‌ها

گاهی اوقات فروشندگان خانه‌های مبله، با چیدن مبلمان و اثاثیه‌ی کوچک‌تر کاری می‌کنند اتاق‌ها بزرگ‌تر به نظر برسند. مراقب باشید.

24ـ بررسی عمر سقف

اگر قصد خرید خانه دارید، باید بدانید که بطور معمول؛ عمر یک سقف بسته به نوع مصالحی که در آن به کار می‌رود بین ۱۵ تا ۲۰ سال است و عوض کردن آن بسیار گران تمام می‌شود. بنابراین عمر سقف را بررسی کنید.

25ـ خانه‌های نوساز

برخی خانه‌ی نوساز را به خانه‌‌های قدیمی‌تر ترجیح می‌دهند. البته خانه‌ی نوساز نیز معمولا مزایا و معایب خود را دارد. اگر اولویت شما خانه‌ی نوساز است، این موارد را در نظر بگیرید:

 • مزایای خانه‌های نوساز: بسیاری از مردم حس خوشایندی دارند که اولین نفری باشند که از خانه استفاده می‌کند. خانه‌ی نوساز حداقل برای چند سال نیاز به تعمیرات ندارد و فرد مجبور نیست دکوراسیون خانه را تغییر دهد. اگر سازنده استانداردهای ساخت خانه را رعایت کرده باشد، فردی که خانه را می‌خرد می‌تواند در بسیاری از هزینه‌ها مانند قبض‌ آب، برق، گاز و مانند آن صرفه‌جویی کند.
 • مشکلات خانه‌های نوساز: سازندگان متقلب ممکن است در کیفیت مصالح و خدمات پس از فروش کم‌کاری کنند. حتما با استفاده از سایت‌های معتبر در مورد این افراد تحقیق کنید. فقط به حرف‌های خود سازنده یا فروشنده اکتفا نکنید. از کسانی که قبلا از همین فروشنده یا سازنده خانه خریده‌اند تحقیق کنید تا ببینید از خرید خانه راضی هستند یا خیر. مشاورین املاک عموما از شیوه‌ی کار سازندگان هر منطقه باخبر هستند، پس می‌توانید از مشاورین معتمد خود در این باره مشورت بگیرید.

نکات تخصصی بازدید از ملک قبل از خرید یا اجاره

26ـ حفظ حریم خصوصی:

مشرف نبودن درهای ورودی به یکدیگر، عایق صدا بودن و پنجره‌های دوجداره می‌توانند در حفظ حریم شخصی شما موثر باشند.

27ـ پارکینگ:

یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به آپارتمان‌نشینی پارکینگ است. در مورد پارکینگ هنگام بازدید از ملک بهتر است به نکاتی دقت شود. مسقف بودن پارکینگ یا اینکه در فضای باز باشد اهمیت زیادی دارد. پارکینگ مسقف به دلیل حفظ خودروی شما از آفتاب، باران یا برف ارجحیت دارد‌.

همچنین، هر چه شیب ورودی پارکینگ کمتر باشد، آن پارکینگ مناسب‌تر ساخته شده است. در پارکینگ برخی آپارتمان‌ها، مکانی برای خودروی اضافه یا مهمان در نظر گرفته شده است. این مورد یک مزیت به حساب می‌آید.

تکلیف پارکینگ را قبل از قطعی شدن خرید ملک مشخص کنید تا مشکلی بابت رفت و آمد ماشین، مهمان‌ها و یا مزاحمت ماشین‌های همسایگان پیش نیاید.

28ـ کنتور آب، برق و گاز:

فراموش نکنید که حتما در مورد مجزا بودن کنتور آب و برق و گاز جویا شوید. اگر کنتورها جدا نبود حتما از مدیر ساختمان یا مشاور املاک در خصوص نحوه محاسبه هزینه‌ها بپرسید.

بهتر است زیرِ بار کنتور مشترک نروید؛ مگر بودجه کافی برای خانه دیگری نداشته باشید.

29ـ شارژ ماهیانه:

در نظر داشته باشید که قرار نیست هر چه شارژ ماهیانه کمتر باشد، یک امتیاز محسوب گردد. مبلغ شارژ ماهیانه باید با نیازها و مخارج ساختمان، ساکنین و شما هماهنگی داشته باشد. در غیر این صورت هنگام بروز هر گونه مشکل اعم از خرابی و تعمیرات همه اهالی آپارتمان با مشکل مواجه می‌شوند. بنابراین، بهتر است حین بازدید از ملک در این مورد اطلاعات دقیقی کسب نمایید.

30ـ بررسی امکانات خانه

امکانات خانه مانند تلفن، اینترنت، کلیدهای برق، لامپ‌ها و فشار آب را (به‌ویژه اگر خانه در طبقات بالایی ساختمان قرار دارد) وارسی کنید.

31ـ بهترین طبقات در آپارتمان:

معمولا طبقات اول و آخر بدترین طبقات و طبقات میانی برای زندگی بهتر هستند. در طبقه اول رفت و آمد بیشتر اتفاق می‌افتد و نیز امنیت پایین‌تری نسبت به سایر طبقات دارد. طبقه آخر نیز در برابر گرما و سرما آسیب‌پذیرتر است. همچنین به هر دلیلی اگر آسانسور مشکلی پیدا کند یا برق برود، ساکن طبقات بالا باید پله‌های زیادی را بگذراند تا به مقصد برسد.

نکات تخصصی بازدید از ملک قبل از خرید یا اجاره

نکات مهم خرید خانه

نکات مربوط به داخل ساختمان مسکونی

32ـ آشپزخانه:

از آنجایی که خانم‌های خانه‌دار زمان زیادی را در آشپزخانه صرف می‌کنند، نورگیر بودن آشپزخانه سبب می‌شود احساس بهتری هنگام کار داشته باشند. حین بازدید از ملک حتما دقت کنید که اتصالات مربوط به سینک، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و پکیج یا آبگرمکن به درستی و در جای مناسبی تعبیه شده باشد تا زمان نصب این وسایل با مشکل مواجه نشوید.

33ـ سیستم سرمایش و گرمایش:

حتما به صورت کامل سیستم سرمایشی و گرمایشی را هنگام بازدید از ملک برای خرید بررسی کنید. استفاده از سیستم‌های برقی در شهرهایی که تعرفه مصرفی برق کمی ندارند می‌توانند در ماه‌های بسیار گرم یا بسیار سرد جیب شما را به راحتی خالی کند. اگر ملک مورد نظر از کولر آبی یا بخاری استفاده می‌کند حتما از مناسب و باز بودن مجاری آن‌ها مطمئن شوید.

سیستم سرمایشی و گرمایشی نامناسب علاوه بر آزارهایی که در فصول سرد و گرم برای شما دارد، هزینه‌های بالایی را روی دست شما می‌گذارد.

34ـ نورگیر بودن ملک:

بودن نور طبیعی کافی درون یک خانه می‌تواند بسیار مفید باشد. نور طبیعی و روشنایی خانه هم بر روی خلق و روحیه افراد اثر مثبتی می‌گذارد و هم از نظر زیبایی شناسی و نیاز کمتر به مصرف برق می‌تواند مفید باشد. هنگام بازدید از ملک برای خرید یک بار در ظهر و یک بار در غروب از خانه بازدید کنید تا نورگیری آن را به خوبی تماشا کنید. بهترین نورگیری را ابتدا ملک‌های جنوبی و سپس ملک‌های شمالی دارند. می‌توانید در این باره از مالک یا مشاور املاک پرس و جو کنید.

35ـ کف‌پوش:

یکی از قسمت‌های مهم هر ملکی، جنس کف پوش استفاده شده در آن است. هر کف‌پوشی روش‌های شست و شو، مراقبت و ظاهر متفاوتی دارد. از مزایا و معایب جنس‌های مورد استفاده برای کف‌پوش مطلع شوید تا بتوانید با دید بازتری برای خرید خانه اقدام کنید.

36ـ بالکن:

قسمت بالکن در آپارتمان‌ها می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. در صورتی که بالکن در کنار آشپزخانه باشد می‌تواند کمک بزرگی برای پخت و پز باشد و یا می‌تواند به محلی برای پرورش گل و گیاه تبدیل شود. بالکن گاهی می‌تواند نقش یک کمد یا انباری کوچک را نیز برای خانه شما بازی کند. پس هنگام بازدید ساختمان از محل و متراژ بالکن مطمئن شوید.

37ـ دیوارپوش‌ها:

جنس، رنگ و کیفیت دیوار پوش یک خانه تاثیر زیادی بر افرادی که وارد آن ملک می‌شوند دارد. در حال حاضر دیوارپوش‌هایی که قابل شستشو نیستند محبوبیت زیادی ندارند و سختی زیادی برای مالک یک ساختمان دارند. از پیش از جزئیات جنس دیوارپوش مطمئن شوید تا مجبور بعد از خرید ملک مجددا برای تغییر دیوارپوش هزینه‌ای بپردازید.

دیوارپوش یک منزل مسکونی یکی از مهم‌ترین المان‌های تشکیل دهنده نما و زیبایی آن ملک برای ساکنین و مهمان‌ها است که باید جدی گرفته شود.

38ـ به بوهای بد دقت کنید

به بوی رطوبت یا کپک دقت کنید. رطوبت را از گچ‌بری‌های پوسته‌پوسته شده و ترک‌های روی دیوار نیز می‌توانید بفهمید. در صورت استشمام بوی رطوبت یا حتی فاضلاب به‌راحتی از آن نگذرید و این مورد را تذکر دهید.

39ـ مشورت با دیگران یکی دیگر از نکات با اهمیت در بازدید ملک قبل از خرید

پس از این که موقعیت ملک را سنجیدید و بازدید از ملک را انجام دادید و به ملک مورد پسندتان دست پیدا کردید، لازم است نزدیکان خود را برای بازدید از این ملک و بررسی موقعیت قرارگیری آن ملک در منطقه را هم بهمراه داشته باشید. مثلاً ازهمسرتان یا شوهرتان یا پدر و مادر و سایر نزدیکان و حتی از دوستان بخواهید که با شما همراه شوند و در منطقه یا موقعیت وقوع ملک حضور داشته باشند و ملک شما را از دید خودشان به عنوان کسی که مالک نیست و قرار نیست ملک را بخرد و بلکه از دید کسی که می خواهد انتقادات یا ایرادات احتمالی را که وجود دارد، را بررسی کند و آن موارد و ایرادات را به شما گوشزد کند.

40ـ گول حرفهای فروشنده را نخورید

مراقب ترفندهای برخی فروشندگان باشید: این دسته از فروشندگان نه تنها مشکلات خانه را به شما نمی‌گویند بلکه سعی می‌کنند آنها را پنهان کنند. مثلا ممکن است اثرات رطوبت را با نقاشی کردن دیوارها، و مشکلات کف را با مبلمان و پهن کردن فرش (در خانه‌های مبله) مخفی کنند. معمولا فروشندگان می‌خواهند با جذاب‌تر نشان دادن خانه، شما را فریب‌ بدهند. حواس‌تان را جمع کنید. یا بطور مثال در نظیر بگیرید شما به دنبال یک خانه در محله و موقعیت خلوت و آرام می‌باشید. فروشنده ممکن است خانه‌ای در محله‌ای شلوغ به شما معرفی نماید و آن را به دلیل نزدیکی به مراکز تجاری و خدماتی، به عنوان حسن ملک مطرح کند و تا جاییکه ممکن است قیمت بالاتری هم پیشنهاد دهد که لازم است در زمان خرید به صورت حساب شده اقدام به خرید نمایید.

نکات تخصصی هنگام بازدید از ملک قبل از خرید

جمع‌بندی

جستجوی مداوم و طولانی برای پیدا کردن ملک مورد نظر می‌تواند بسیار طاقت فرسا و خسته کننده باشد. گاهی مجبور می‌شوید تا هفته‌ها یا ماه‌ها به محله‌های مختلف رفته و خانه‌های متفاوت را ببینید. بازدید از ملک آن هم در هوای گرم تابستانی و یا ترافیک کلافه کننده ممکن است باعث عجول شدن شما شود. فشاری که برای معامله یک خانه به شما وارد می‌شود می‌تواند باعث شود که بعضی از شرایط را نبینید. دقت نکردن به قواعد خرید خانه نه تنها می‌تواند باعث پشیمانی و حس منفی شما شود، بلکه ممکن است ضرر سنگینی برای شما داشته باشد.

 • از همسایه‌های خود تا حد امکان مطلع شوید. همسایه‌های شلوغ، پر رفت و آمد، دردسرساز یا بد خلق می‌تواند آسایش روزانه‌ی شما را به راحتی مختل کند.
 • خرید خانه در محله‌های شلوغ و مراکز تجاری و اداری در نگاه اول ممکن است جالب باشد، اما شلوغی خیابان و سر و صدای زیاد می‌تواند به سرعت کام شما را تلخ کند.
 • اگر از موارد قانونی و قواعد خرید خانه اطلاع کافی ندارید حتما یک نفر آشنا به بازار ملک را با خود همراه ببرید تا قرارداد را با دقت بررسی کند.
 • قبل از خرید ملک حتما درباره وضعیت پارکینگ، کنتورهای آب و برق و گاز و شارژ ماهیانه اطلاعات کسب کنید.
 • بهینه بودن یک ملک در مصرف انرژی در فصل‌های سرد و گرم نه تنها هزینه انرژی مصرفی شما را به شدت کاهش می‌دهد، بلکه تعادل دما حس رضایت بالایی در طول سال برای شما به ارمغان می‌آورد.
 • ممکن است هنگام بازدید ساختمان بسیاری از موارد را برای بررسی فراموش کنید. همیشه یک لیست آماده از نکاتی که باید بررسی شود با خود به همراه ببرید و گزینه به گزینه تمام آن را بررسی کنید.
ارسال آگهی به دوستان:
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (9 رأی ـ میانگین: 3٫89 از 5)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید